Dębki

Dębki

W nadmorskim borze, niedaleko ujścia Piaśnicy do morza, kryją się domki o interesującej architekturze, między nimi budynki szachulcowe, z których jeden, z nr 86, datuje się na koniec XVIII wieku i kilka wiejskich chałup przekształconych na domy wakacyjne. Jednak Dębki to przede wszystkim letnicy. Na lato przybywa tu część Warszawy, toteż, nieco kąśliwie, jedną z dwóch podstawowych ulic Dębek ochrzczono "Marszałkowska". Druga, równoległa do Bałtyku, "Spacerowa" skupia się wieczorne i nocne życie towarzyskie.

Historia osady Dębki zaczęła się w 1773 r. i od tamtego czasu prawie nic się działo. Dopiero po I Wojnie Światowej do osady zaczęły przyjeżdżać słynne osobistości, m.in. gen. Józef Heller i Kazimierz Sosnkowski. Z miejscowej księgi kościelnej można się dowiedzieć, że to tu Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do hymnu o Matce Boskiej.

Dębki znane są z plaży, z której fragment - za rzeczką Piaśnicą - przeznaczono naturystom. Trzeba też odwiedzić śliczną drewnianą kaplicę Księży Zmartwychwstańców zbudowaną w latach 30-tych XX-tego stulecia, której architektura nawiązuje do wzorców kaszubskich. Skromne wnętrze kaplicy także wykonane jest z drewna, m.in. płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Boską Morską czy rzeźbiona droga krzyżowa. W Dębkach znajduje się jedna z najładniejszych bałtyckich plaż. Dwie trzecie miejscowości położone jest w lesie. Zarówno plaża, jak i woda morska jest tu nieskazitelnie czysta. Z kolei zachody Słońca nad Piaśnicą, tworzą niezatarte chwile.

Szczególnie polecamy Dębki poza sezonem: od maja do czerwca, wrzesień - październik (ryby i grzyby), grudzień (Sylwester) - chociaż Dębki noclegi nie składają się wyłącznie z ofert całorocznych - niemniej jednak poza sezonem urlopowiczów jest mniej i wszyscy znajdą dla siebie wygodne lokum, znajdziemy też domki całoroczne w Dębkach.

Ostatnia aktualizacja - maj 2016r.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 692 087, Dziś: 699, Osób online: 5

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem