Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo - miasto położone nad otwartym Morzem Bałtyckim pomiędzy Mierzeją Helską a Przylądkiem Rozewie. Jest to miasto  - siedziba gminy miejsko-wiejskiej, w której skład wchodzą również miejscowości: Chłapowo, Ostrowo, Karwia,  Tupadły, Chałupy, a także kąpielisko Jastrzębia Góra. Z XII i XIV wieku pochodzą pierwsze wzmianki o osadach, z których powstało dzisiejsze Władysławowo. Początkowo mieściła się tu osada rybacka, która nosiła nazwę Wielka Wieś. W 1284 r. Książe pomorski Mściwoj II przekazał w prezencie osadę rycerzowi Piotrowi Głabuszy. Na progu XIV wieku wieś otrzymała przywilej lokomocyjny, była w posiadaniu Krzyżaków. W 1920 r. do Wielkiej Wsi (dzisiejsze Władysławowo) przybył generał Józef Haller, gdzie odbył swoje zaślubiny z morzem oraz rejs kutrem po Bałtyku. W latach 1935 – 38 wybudowano tu port. Jest jednym z największych portów bałtyckich. Jego uroczyste otwarcie wraz z nadaniem imienia Władysławowo nastąpiło 3 maja 1938 r. na cześć króla Władysława IV. Z jego też polecenia w XVII wieku zbudowano na Mierzei Helskiej dwie wartownie morskie, strzegące dostępu do Portu Puckiego. W 1952 r. osadę tę przekształcono w jednostkę administracyjną, która otrzymała nazwę gminy Władysławowo, zaś w 1954 r. Władysławowo otrzymało status osiedla. Prawa miejskie Władysławowo nabyło 30 czerwca 1963 r., a w 1973 otrzymało herb miasta, który przedstawia literę „W” w koronie a także łososia złapanego w sieci, symbolizującego rybacki charakter miasta. Tarczę tę trzymają dwa srebrno – czarne gryfy. Na turystów Władysławowa czeka wiele atrakcji. Wycieczkę śladami dawnej historii tego miasta najlepiej zacząć od Portu Morskiego. Jest on jednym z największych na Bałtyku, został wybudowany w latach 1935 – 38.

Port posiada dwa falochrony umiejscowione na wschodniej oraz zachodniej jego stronie w kształcie łuku o wysokości ponad 700 m. Zachodni falochron służy również dla turystów jako molo spacerowe. Port ten zaliczany jest do najważniejszych portów rybackich położonych nad morzem Bałtyckim. Odbywa się tu wyładunek ryb, obsługiwana jest w nim duża liczba kutrów rybackich jak również posiada on zaplecze przetwórcze i chłodnicze. Przy porcie znajduje się „Izba Pamięci Portu”, została otwarta dla turystów w 1998 r. Mieści się w nim muzeum portu i rybołówstwa we Władysławowie w pomniejszeniu.

Przy ulicy generała Hallera we Władysławowie znajduje się siedziba Urzędu Miejskiego, który mieści się w dawnym Domu Rybaka. Niegdyś był on hotelem dla rybaków. Obecnie jest również atrakcją dla turystów. Znajduje się w nim wystawa Rękodzieła Kaszubskiego, a także wystawa fotograficzna. Na szczycie wieży Domu Rybaka znajduje się taras widokowy.  

Hallerówka – jest to niewielka, drewniana willa z lat 20-tych, która była własnością Generała Hallera. Przed wojną spędzał tu wakacje wraz ze swoją rodziną. Będąc w Hallerówce warto zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, które znajduje się tuż obok.      We Władysławowie od 2000r. znajduje się Aleja Gwiazd Sportu, gdzie turyści mogą podziwiać mosiężne gwiazdy znanych i lubianych sportowców. Każdego roku odbywa się tu Festiwal Sportu Władysławowo, gdzie zostają odsłonięte kolejne gwiazdy znanych sportowców.     We Władysławowie przy Al. Żeromskiego znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia ta posiada niepowtarzalną architekturę oraz interesujące witraże.  

Największą atrakcją Władysławowa jest oczywiście piaszczysta i szeroka plaża, czysta orzeźwiająca morska woda oraz powietrze bogate w leczniczy jod. Na plaży umiejscowiona jest zjeżdżalnia wodna, co stanowi dużą atrakcję dla najmłodszych turystów. We Władysławowie w okresie letnim czynne jest 5 strzeżonych kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających turystów czuwają doświadczeni ratownicy. Na plaży organizowane są zawody piłki plażowej oraz nożnej, zaś nocą odbywają się tu dyskoteki.

Atrakcją Władysławowa jest także Centralny Ośrodek Sportu i Przygotowań Olimpijskich. Mieści się on w Cetniewie - jednej z głównych dzielnic Władysławowa.

W niewielkiej odległości od Władysławowa znajduje się Przylądek Rozewie, gdzie warto zwiedzić latarnię morską z 1875r., a także znajdujące się w jej wnętrzu Muzeum Latarnictwa Morskiego, które eksponuje rozwój latarń morskich na przestrzeni wieków.

Baza noclegowa Władysławowa przygotowana jest na dużą liczbę turystów. Znajdują się tu liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, domy wczasowe, kawiarnie, bary i ogródki piwne.       

Noclegi we Władysławowie - www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/wszystkie - tu znajduje się baza noclegowa Władysławowa i okolic.

Ostatnia aktualizacja - maj 2016r.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 692 086, Dziś: 698, Osób online: 4

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem