Półwysep Helski

Półwysep Helski

Półwysep Helski - wąska, długa na 34 kilometry mierzeja utworzona przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna - stanowi wyjątkową osobliwość w polskim krajobrazie. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, od 1978 roku cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. U nasady, w okolicy Władysławowa, półwysep jest najwęższy (ma tylko ok. 100 metrów), zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry. Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa oraz wygodna droga, przy której biegnie ścieżka rowerowa. Turyści tutaj przebywający mogą korzystać z pięknych, niezatłoczonych plaż nad otwartym morzem lub z plaż położonych nad Zatoką Pucką. Nad Zatoką ulokowanych jest wiele campingów specjalizujących się w obsłudze windsurferów – panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu.

Zwiedzając Półwysep Helski warto zatrzymać się w kolejnych miejscowościach i obejrzeć:

  • CHAŁUPY - stara, kaszubska miejscowość letniskowa położona na początku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Kuźnica. Na zatoce przez większą część lata panują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu i kitesurfingu. Usytuowanych jest tu kilka campingów specjalizujących się w obsłudze windsurferów. Znajduje się tutaj również niewielka przystań przy której można wypożyczyć rowery i zjeść rybę.
  • KUŹNICA - stara, kaszubska wioska rybacka, która stosunkowo niedawno zamieniła się w spokojne letnisko. Kuźnica położona jest na środku Półwyspu Helskiego, 12 km od miejscowości Władysławowo i 20 km od miasta Hel, pomiędzy miejscowościami Chałupy i Jastarnia. Port i przystań w Kuźnicy jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych.
  • JASTARNIA – siedziba gminy, miejscowość turystyczna położona na środku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Hel. Port w Jastarni jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych, pływają stąd regularnie statki i wodoloty do Gdyni. W Jastarni znajduje się niewielkie lotnisko - w sezonie organizowane są tutaj loty widokowe. Warte obejrzenia są bunkry (dobrze opisane i udostępnione do zwiedzania) mające stanowić w czasie II Wojny Światowej Ośrodek Oporu Jastarnia.
  • JURATA - uznany, przedwojenny kurort, miejscowość letniskowa dla elity położona na środku Półwyspu Helskiego, w gminie Jastarnia, pomiędzy Jastarnią a miastem Hel. Jurata położona jest w sosnowym lesie, panuje tutaj uzdrowiskowy mikroklimat. Szczególną atrakcją Juraty jest molo spacerowe, z którego podziwiać można Zatokę Pucką oraz deptak (ul. Międymorze), łączący Morze Bałtyckie z Zatoką Pucką.
  • HEL - stare, kaszubskie miasto portowe, miejscowość letniskowa położona na końcu Półwyspu Helskiego. Port w Helu jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych, pływają stąd regularnie statki do Gdyni, Gdańska i Sopotu. W Helu mieści się Muzeum Rybołówstwa, gdzie można wspiąć się na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę miasta, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz słynne helskie fokarium. Niewątpliwą atrakcją jest również latarnia morska, udostępniona do zwiedzania - wspięcie się na szczyt latarni wynagrodzi wytrwałym malowniczy widok  na morze i Półwysep Helski rozciągający się z jej szczytu.
Ostatnia aktualizacja - maj 2016r.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 692 086, Dziś: 698, Osób online: 4

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem