Białogóra

Białogóra to miejscowość urlopowa położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na skraju Wierzchucińskich Błot, między Łebą a Karwią, ok 1,5 km od brzegu morskiego. Od plaży oddziela ją pas sosnowego lasu o szerokości ok osiemset metrów, a dwa i pół kilometra w kierunku wschodnim leży zalesiona wydma, od niej miejscowość wzięła nazwę.

Na początku XX stulecia Białogóra zaczęła pełnić funkcję letniska nadmorskiego oferując noclegi nad morzem. Pomogła w tym niechybnie szeroka, piaszczysta, niezatłoczona plaża.

Współcześnie ze wsi prowadzi na nią asfaltowa droga wśród lasów, którą można przejść pieszo bądź skorzystać z miejscowych bryczek. Ostatni odcinek dojścia na plażę prowadzi po drewnianym chodniku. Sama plaża w wakacje jest chroniona przez ratowników WOPR, znajduje się na niej także zjeżdżalnia wodna.

Urlopowicze, którzy uwielbiają w wakacje pojeździć rowerem, nie będą zawiedzeni. Jest tu wiele szlaków i ścieżek rowerowych, którymi można wybrać się na wycieczkę po okolicy. Rower można również wypożyczyć w tutejszej wypożyczalni.

W otoczeniu miejscowości Białogóra znajdują się także rezerwaty przyrody - na przykład "Białogóra" - chroniący bagienny las oraz wydmy z borem bażynowym. To także miejsce lęgowe żurawi, z bogactwa świata roślin można w tej okolicy spotkać: trzy gatunki rosiczki, wrzosiec bagienny czy woskownicę  europejską. Innym rezerwatem jest "Rezerwat Babnica" - to cząstka lasu dębowo - bukowego porastający stok wydmy, ze starym - stu czterdziesto letnim drzewostanem.

Jeśli posiadają Państwo dzieci oraz pragną odpocząć od szumu miasta to Białogóra będzie doskonałym miejscem. Znajduje się tu także stadnina koni, a baza noclegowa jest dobrze rozwinięta oraz przystosowana do potencjału finansowego urlopowiczów.

Jeżeli będą Państwo w Białogórze warto wpaść do pobliskich znanych miejscowości urlopowych takich jak Łeba - niecałe 25 km na zachód i skorzystać z okazji i zajrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego. Na wschód, po pokonaniu zaledwie 20 - 30 kilometrów trafią Państwo do Karwi, Jastrzębiej Góry i latarni morskiej w Rozewiu, bądź Władysławowa. Natomiast odrobinę dalej rozpoczyna się znana Mierzeja Helska ze znanymi miejscowościami: Chałupy, Kuźnica, aż po sam Hel.

Ostatnia aktualizacja - maj 2016r.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 692 087, Dziś: 699, Osób online: 5

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem