Bielawskie Błota

Bielawskie Błota

Na Bielawskich Błotach pod Ostrowem, znajdują się dwa rezerwaty florystyczne: "Woskownicy Bielawskiego Błota" i "Moroszka Bielawskiego Błota". Znajduje się tu ścieżka dydaktyczno-spacerowa, prowadząca przez te rezerwaty, wytyczona przez Nadmorski Park Krajobrazowy.

Rezerwat Woskownicy Bielawskiego Błota

Rezerwat Woskownicy Bielawskiego Błota utworzony został w 1977 roku na powierzchni 33 ha. Powstał dla ochrony rzadkiego w Polsce gatunku o charakterze atlantyckim, jakim jest woskownica europejska. Skupisko tego gatunku należy do największych na Pomorzu i położone jest w południowo-zachodniej części Bielawskich Błot. Woskownica jest krzewem torfowiskowym o wysokości 1,5 m. Jej liście po potarciu wydzielają zapach zbliżony do lauru, jesienią przebarwiają się i opadają.

Rezerwat Moroszka Bielawskiego Błota

Rezerwat Moroszka Bielawskiego Błota utworzono w 1977 roku na powierzchni ponad 8 ha. Powstał dla ochrony rzadkiego gatunku maliny moroszka. Obecnie gatunek ten w warunkach naturalnych występuje w wilgotnych borach strefy borealno-arktycznej. Jest to niewielka krzewinka o charakterystycznych liściach, białych kwiatach i żółtych owocach. Przeszło 20 lat temu moroszka rosła w kilku zwartych skupiskach na terenie rezerwatu, obecnie gatunek ten pomyślnie rozprzestrzenił się także poza granice "Bielaw".

Ostatnia aktualizacja - maj 2016r.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
  • GrzybyAutor: Bernadeta
    chodzę na grzyby co roku, - sprawdziłam w internecie co to moroszka i woskownica, chociaż znam te ro...
    chodzę na grzyby co roku, - sprawdziłam w internecie co to moroszka i woskownica, chociaż znam te rośliny od lat z internetu, dotąd nie spotkałam tych roślin na swojej drodze w bielawskich ( sławoszyńskich) błotach, a zabraniają nam tam chodzić na grzyby - to jest chore
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 692 798, Dziś: 67, Osób online: 6

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem