Historia

Karwia to mała urokliwa miejscowość położona nad morzem Bałtyckim w gminie Władysławowo i województwie pomorskim. Jej niespotykane walory turystyczne od lat przyciągają coraz większe rzesze turystów spragnionych spokoju i słonecznych kąpieli nad polskim morzem.

Pierwsze informacje o małej osadzie rybackiej są z 1274 roku. Legenda głosi, że w 1462 roku odpoczywający w tej okolicy jeden z polskich oddziałów (dowodzony przez Piotra Dunina, późniejszego hetmana) walczący później w bitwie pod Świecinem, natknął się w okolicy na mały oddział krzyżacki. Krzyżacy zostali oczywiście pokonani, a mieszkańcy wsi zwanej wówczas "Karwen" udzielili dzielnym rycerzom schronienia i poczęstunku.

Natomiast pod polską nazwą Karwia występuje od 1670r. W latach międzywojennych Karwia zaczęła przekształcać się w sezonowe letnisko. Oddzielona od przepięknej, szerokiej plaży sosnowym lasem z wydmami, była jednak zalewana w czasie sztormów, przez morskie fale.

Dla ochrony przed żywiołem postanowiono wybudować w latach trzydziestych tamę typu holenderskiego o długości około 1 km, którą dzisiaj możemy oglądać jako zabytek. Od tej pory brzeg był skutecznie chroniony i dalsze ataki morza nie przeszkadzały już w rozwoju miejscowości.

Komentarze

Dodaj komentarz
  • KarwiaAutor: Małorzata
    Właśnie wróciłam z rodziną z wczasów w Karwii, wieś pięknie się rozwija turystycznie, jednak władze...
    Właśnie wróciłam z rodziną z wczasów w Karwii, wieś pięknie się rozwija turystycznie, jednak władze muszą pomyśleć o odnowieniu wejść na plażę. Jest tylko jedno wejście przy straży wodnej wykostkowane, a pozostałe piaszczyste, co przy rodzinach z małymi dziećmi w wózkach jest dużym utrudnieniem.
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 2 660 681, Dziś: 476, Osób online: 3

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem